Активний споживач
Група Tolk підтримує введення стимуляції розподіленої генерації та пропонує своїм споживачам набувати статусу "активного споживача", що дозволить досягнути економічного ефекту та суттєво скоротити термін окупності встановленої електростанції на підприємстві.
Активний споживач – це фізична або юридична особа, яка не лише споживає електроенергію, а й виробляє її з відновлюваних джерел для власних потреб або здійснює діяльність із зберігання електроенергії, а надлишки енергії продає назад у мережу. Іноді використовується ще термін prosumer, який об’єднує в собі значення і виробника, і споживача.
В Україні самовиробництво електроенергії регулюється законодавством. Зокрема, Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає, що «активні споживачі» мають право виробляти електричну енергію для власних потреб.
Яка процедура набуття статусу активного споживача?
Згідно з ч. 1 ст. 58-1 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач набуває статусу активного споживача за таких умов:
- укладення договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва, що є додатком до договору про постачання електричної енергії споживачу;
- укладення договору з гарантованим покупцем або постачальником універсальних послуг про продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом;
- встановлення установки зберігання енергії з метою участі у ринку допоміжних послуг, надання послуг з балансування та купівлі-продажу електроенергії, яка використовується для зберігання енергії в установках зберігання енергії, на організованих сегментах ринку самостійно або у складі агрегованих груп.
Умови втрати статусу активного споживача
Активний споживач зі встановленою потужністю генеруючих електроустановок більше 1 МВт втрачає статус активного споживача на календарний рік у разі, якщо за попередній календарний рік обсяг відпуску електричної енергії, виробленої генеруючими електроустановками активного споживача, у мережу перевищив 50 відсотків загального обсягу споживання електричної енергії (з мережі та з генеруючих електроустановок активного споживача) такого активного споживача.
Вимоги до активного споживача
Згідно з ч. 9 ст. 58-1 вищезгаданого Закону, виробництво електричної енергії активними споживачами, третіми особами, що приєднані до електричних мереж активних споживачів, вважається виробництвом електричної енергії для власних потреб та не потребує отримання ліцензії на виробництво електричної енергії за умови, що встановлена потужність таких генеруючих електроустановок на одній площадці вимірювання не перевищує 5 МВт.
Згідно з ч. 2 ст. 58-1 Закону, непобутовий споживач має право встановлювати генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії, приєднані до електроустановок, призначених для споживання електричної енергії напряму або через мережі такого споживача за умови, що встановлена потужність таких електроустановок не перевищує величину дозволеної (договірної) потужності електроустановок такого споживача, призначених для споживання електричної енергії та продажу виробленої, але не спожитої електричної енергії за механізмом самовиробництва відповідно до статті 96 Закону України «Про альтернативні джерела енергії».
Сумарна встановлена потужність генеруючих установок та установок зберігання енергії активних споживачів (кожна окремо) не може перевищувати потужність, дозволену до споживання за договором про приєднання.
НКРЕКП постановою від 29.12.2023 № 2651 затвердила «Порядок продажу та обліку електричної енергії, виробленої активними споживачами, та розрахунків за неї». Цей документ визначає порядок дій учасників ринку електричної енергії та постачальників послуг комерційного обліку під час продажу та обліку електричної енергії, виробленої генеруючими установками активних споживачів та розрахунків за неї.
Постанова набула чинності 30 грудня 2023 року.
Отже, запровадження механізму самовиробництва відкриває можливості для непобутових споживачів встановлювати генеруючі потужності, в першу чергу СЕС, для часткового покриття власного споживання електроенергії.
Спеціалісти Групи Tolk допоможуть розібратися в особливостях та перевагах самовиробництва електроенергії для потреб власного бізнесу і отримання додаткового заробітку від продажу надлишків виробленої енергії постачальнику універсальних послуг.
За додатковою інформацією звертайтесь за номером телефону: 0 800 33 18 33 (Пн-Пт: 9.00-18.00).