Tolk роз'яснює: скільки насправді коштує електроенергія для населення?
Електроенергія для споживача — це комфорт удома і потужності для бізнесу. А для енергетиків електроенергія — це товар. І він має свою ціну, адже як і будь-який інший товар, як продукти харчування, до прикладу, електроенергію виробляють, і постачають. Тільки от процес генерації і доставки електроенергії до споживача дещо інший, ніж у традиційних товарів із супермаркету. І як за будь-який товар за електроенергію потрібно сплачувати.
«Росіяни завдали значних пошкоджень національній енергосистемі України. Для її відновлення потрібні значні ресурси. Для того, щоб електроенергію виробляти, передавати, розподіляти й постачати до кожного споживача, потрібні кошти. Вчасно і повністю сплачувати рахунки за використану електроенергію — це вже не просто обов'язок кожного. Це вже дещо більший рівень відповідальності, і не просто перед постачальником, операторами чи державою. Це вже питання національної безпеки — безпеки національної енергетичної системи», — коментує Оксана Гентіш, директорка ТОВ «Волиньелектрозбут» (Група Tolk).
Що входить у вартість електроенергії?
Щоб виготовити, тобто згенерувати електричну енергію, потрібні певні потужності електростанції — атомні, теплові, гідро-, сонячні, вітрові, газові… Потім вироблену на електростанціях енергію треба передати, розподілити та поставити кінцевому споживачу. За всі ці етапи, згідно з законодавством, відповідають різні суб’єкти енергоринку. Відповідно, ціна електроенергії містить у собі всі ці 4 складники: тариф виробника (генерації), вартість послуг оператора системи передачі, вартість послуг оператора системи розподілу та вартість послуг постачальника.
У рахунках, які отримують побутові споживачі електроенергії Групи Tolk, всі ці складові ціни електроенергії можна побачити в окремих графах. Так само можна побачити і компенсацію різниці між ринковою і фіксованою ціною для населення. Ця компенсація — так зване ПСО або покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електроенергії — становить майже 70%. Тобто, всі побутові споживачі електроенергії в Україні сплачують менше третини її реальної вартості.
Найдорожчим складником ціни електроенергії є виробництво (генерація), а найдешевшим — послуги постачальника. У кожній області України є компанії-постачальники, які обслуговують 100% побутових споживачів відповідно до своїх ліцензій. Видачу цих ліцензій та контроль за діяльністю постачальників універсальних послуг на ринку електроенергії проводить Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг — НКРЕКП.
Варто нагадати, що компаніями-постачальниками для усіх 100% населення на Волині є ТОВ «Волиньелектрозбут» та на Закарпатті — ТОВ «Закарпаттяенергозбут», що входять до Групи Tolk. До їхніх обов'язків належить закупівля необхідних гуртових обсягів електроенергії у виробників; отримання платежів від споживачів та оплата послуг з передачі й розподілу, роздрібний продаж споживачам; розв'язання питань щодо нарахувань, заборгованості чи переплат.
Операторами системи розподілу в областях можуть бути різні компанії. До прикладу, на переважній більшості території Волинської області такий оператор — ПрАТ «Волиньобленерго», частина споживачів ще підключені до електромереж ДП «Регіональні електричні мережі» та АТ «Укрзалізниця». Що ж стосується Закарпатської області, то тут більшість побутових клієнтів обслуговує ПрАТ «Закарпаттяобленерго», частину АТ «Укрзалізниця» та АТ «Прикарпаттяобленерго». Оператори системи розподілу електроенергії мають такі обов'язки: проводять обслуговування електромереж; визначають обсяги споживання електроенергії, у тому числі приймаючи показники приладів вимірювання споживання та знімаючи контрольні показники; встановлюють та замінюють лічильники; приєднують споживачів до системи розподілу електроенергії та відключають за потреби; складають графіки відключень електропостачання; укладають договори про розподіл електроенергії тощо.
Оператором системи передачі електроенергії для всіх споживачів в Україні є НЕК «Укренерго». Саме ця компанія має функції оперативно-технологічного управління Об'єднаною енергосистемою України. Задля стабілізації роботи усієї національної мережі вона зараз вимушена встановлювати ліміти на споживання електроенергії у ситуації, коли росіяни пошкодили значну частину об'єктів генерації, що й призвело до браку потужності.
Фіксована ціна на електроенергію для населення в Україні зараз 2,64 грн за 1 кВт⋅год. Такий тариф встановлений Кабінетом міністрів України до 1 червня 2024 року.
Проте реальна ціна електроенергії значно вища. У вартість кожного спожитого у квітні українцями кіловата входило: понад 3,5 грн за генерацію; понад 0,16 грн за послуги постачальника; майже 2,07 за послуги оператора системи розподілу; понад 0,63 грн за послуги оператора системи передачі.
Тобто, ринкова ціна у квітні становила понад 6,37 грн за 1 кВт∙годину. Зараз, у травні, вона досягає й 8 грн за 1 кВт∙годину. А побутові споживачі розраховуються за фіксованою ціною у 2,64 грн. Цю різницю між ринковою та фіксованою ціною усім їм компенсує держава.
Детально про реальну вартість на електроенергію дізнавались журналісти одного з волинських медіа. Чи знають люди, яка справжня ціна електроенергії в Україні та чи вчасно сплачують за спожиті обсяги дивіться в сюжеті телеканалу «Аверс».