Tolk роз’яснює: як змінилась ціна на електроенергію для бізнесу з 30.06.2023 року
27 червня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НРЕКП), встановила нові граничні максимальні та мінімальні ціни (прайскепи) на електроенергію для юридичних клієнтів, які сплачують за світло за ринковими цінами. НКРЕКП розглядає та встановлює граничні ціни кожні півроку.
Основні причини підвищення граничних цін:
Значні руйнування енергетичної інфраструктури України через російські обстріли
Держава за рахунок підвищення цін на електроенергію планує профінансувати відновлення зруйнованої російськими обстрілами підприємства теплової генерації, щоб вони могли підготуватися до наступного опалювального сезону.
Імпорт електроенергії
На сьогодні в енергосистемі України зберігається значний дефіцит. Для повноцінного покриття потреб бізнесу, державі необхідно здійснювати імпорт електроенергії з ЄС, де ціни на е/е вищі за українські. Попередньо встановлені цінові обмеження, які не корелювали з європейськими, не дозволяли імпорту покривати дефіцит у пікові години. Навпаки – імпорт електроенергії заходив на український ринок у невигідний час, коли існував профіцит потужності.
Нові граничні ціни на електроенергію для бізнесу значно вищі за попередні прайс-кепи, що своєю чергою може призвести до значного зростання ціни для бізнесу. Нові прайскепи
Найвищий прайскеп – 7200 грн/МВт·год – застосовується саме у вечірні години, коли споживання електроенергії найбільше.
Tolk зауважує: на кінцевий тариф для підприємства значно впливає специфіка споживання електроенергії підприємством. Якщо пік споживання е/е припадає на вечірній час, з 19:00 до 23:00 години, то ціна на е/е буде максимальною. Якщо ж підприємство переважно споживає е/е з 10:00 до 17:00 дня або в нічний час – вартість е/е для підприємства буде розраховуватись за мінімальною ціною.