Tolkові поради: що означають енергетичні етикетки?
Кожен побутовий чи електронний прилад – пральна машина, холодильник, посудомийна машина чи телевізор – має білу наклейку з кольоровими смугами та літерами. Це етикетка енергоспоживання, яка вказує, до якого енергетичного класу належить пристрій. Але що саме означають символи A і G? Чи варто їх враховувати при придбанні нового обладнання роз’яснює Tolk.
Щоб досягти бажаного ефекту (наприклад, прання 5 кг білизни або заморожування 2 кг фруктів), різні моделі електроприладів можуть споживати більше або менше енергії. Ті, які споживають менше енергії, є більш енергоефективними. У Євросоюзу встановлені стандарти вимірювань для визначення енергоефективності побутових приладів та електроніки та віднесення їх до відповідного класу енергоспоживання. Ними послуговуються і в Україні, коли маркують відповідне обладнання.
Етикетка енергоспоживання - це наклейка або табличка, яка інформує про клас енергоспоживання та основні параметри пристрою, такі як споживання енергії, споживання води або рівень шуму.
За допомогою маркування енергоспоживання можна порівняти різні пристрої між собою.
При цьому пам’ятайте: чим вищий енергетичний клас обладнання, тим воно енергоефективніше.
Перші енергетичні етикетки запровадили у 1990. Більшість пристроїв, вироблених на той час, належали до класу енергоспоживання E, але завдяки технологічному прогресу наразі ми дійшли до найвищого класу А, а з часом до нього додалися А+, А++, А+++.
З 2021 року в ЄС вирішили відмовитися від плюсиків у маркуванні і встановити шкалу енергоефективності електрообладнання від A до G.
Так, відбулося усунення плюсів на етикетках: моделі найвищого класу A+++ були віднесені до класу C або іншого, а моделі від класу A+ навіть до класу G.
Класи A і B були зарезервовані для нових, найбільш економічних моделей.
Оскільки виробники постійно модернізують свою продукцію, на ринку можуть з’являтися пристрої цих класів, але в деяких товарних категоріях може не бути пристроїв, позначених літерами A або B.
Додатково на етикетках встановлюють QR-коди, які ведуть в онлайн картку продукту.
Також на етикетки додають графічні знаки (піктограми), що ілюструють особливості пристрою.
Вчені підрахували: якби кожен житель Європи замінив старі пристрої (яким більше 10 років) на нові, то щорічно можна б економити 20 млрд кВт-год електроенергії. А це дозволило б заощаджувати ресурси планети та власні кошти споживачів.
Усі поради щодо енергоефективності та енергозбереження є на сайті, розділ Економія
Заощаджуйте разом з нами – так ми разом зберігаємо довкілля для наших дітей!